Keşanlı yaşam savunucuları: Daha önce kazandık yine kazanacağız

Keşanlı yaşam alanı savunucuları, Sazlıdere’ye yapılması planlanan FSRU Limanı ile ilgili verilen kararın hukuksuz olduğunu belirterek mücadele çağrısı yaptı.

Keşanlı yaşam alanı savunucuları, Sazlıdere’ye yapılması planlanan FSRU Limanı ile ilgili verilen ikinci ÇED’in keşif günü ile ilgili yaptıkları açıklamada “Daha önce dayanışmayla kazandık yine kazanacağız” dedi.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Dayanışma Gönüllüleri’nden Mürşide Çoban, Sazlıdere’ye yapılması planlanan FSRU Limanı ile ilgili verilen ikinci ÇED’in iptal davasının keşif günü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Keşfin 9 Kasım 2020 Pazartesi günü yapılacağı belirtilen açıklamada, “Bildiğiniz üzere Saros körfezine yapılması planlanan (FSRU) Likit doğalgaz ve petrol limanı ve boru hattı projesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Olumlu’ kararı verilen Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptaline açtığımız davayı 10 bilirkişinin lehimize verdiği karar sonucunda Edirne idare mahkemesinde kazanmıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkemece kazandığımız ve iptali istenen ÇED raporunu ikinci genelge kılıfıyla tekrar gündeme alıp koronalı günlerde ÇED yönetmeliğine aykırı olarak, İDK bile toplanmadan yazılı görüş alınarak ‘ÇED olumlu’ kararı verilmişti. Saros Gönüllüleri, yılmadan, bilimin ve hukukun üstünlüğüne inanarak mücadelesine devam edip tüm Saros kıyılarında 1038 kişiyi temsilen davalarını açmıştı” denildi.

“PLANLAR ARASINDA UYGUNSUZLUK VAR”

Alt ölçekli ve üst ölçekli planlar arasında uygunsuzluk olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “2018 yılında tesisin yapılacağı alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı olarak hazırlanmış ve onaylanmışken ve üst ölçekli 1/25.000 ve 1/100.000 lik planlarda bu bölge Eko Turizm, Turizm ve organik tarım bölgesi iken, aynı zamanda da Doğal Varlikları Koruma ve Turizm bölgesi ilan edilmişken, 1/5000 ve 1/1000 Alt ölçekli planlarda ise aynı alan enerji depolama alanı olarak gözükmektedir.”

“MASA BAŞINDA ÇED RAPORU YAZANLARIN YANLIŞLARINI BİR KERE DAHA YÜZLERİNE VURACAĞIZ”

2 buçuk yıldan beri Keşan Kent Konseyinin katkıları ve tüm bölge halkının desteğiyle mücadelenin sürdüğünün vurgulandığı açıklamada, “Aynı bakanlık tarafından aynı yıl içinde, önce Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak planlanıp sonra gene aynı yıl içinde koruma altına alınan yeri korumaktan vazgeçerek, Likit doğalgaz ve petrol limanı ve boru hattı projesi planlamanın mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Haklı ve gerekçeli itirazlarımızı görmezden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açtığımız davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Saros gönüllüleriyle el ele verip hep birlikte kamu yararını savunmaya devam edeceğiz. Masa başında ÇED raporu yazanlara ve onaylayanlara,  davalarımızı kazanıp yanlışlarını bir kere daha yüzlerine vuracağız. Dayanışmayla daha önce kazandık, yine kazanacağız” denildi. (HABER MERKEZİ)

Önceki İçerikBorçları nedeniyle bir tiyatro sahnesi daha kapanıyor
Sonraki İçerikGültekin’in katledilmesini protesto eden 12 kadına dava açıldı